Archiwum
Partnerzy

Kwiecień 2015

Po wielu dniach posiedzeń podkomisji i komisji zdrowia uchwaliliśmy nowe przepisy uniemożliwiające reeksport leków z terytorium RP. Problem wiązał się z brakiem dostępności niektórych specyfików, których cena była wynegocjowana przez Ministerstwo Zdrowia na niższym poziomie niż w większości krajów Europy Zachodniej. Stąd też opłacalny był wywóz indywidualny. Ustawa przewiduje szereg sankcji i z pewnością wpłynie na poprawę zaopatrzenia aptek.

**

Sejm przyjął aż dwa projekty dotyczące in vitro do dalszych prac. W tym jeden projekt autorstwa SLD. Niestety Sejm odrzucił projekt o świadomym rodzicielstwie, który stanowił kompleksowe uzupełnienie projektu in vitro. Obydwa projekty, przyjęte do dalszej pracy, przewidują możliwość leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, przeprowadzoną w certyfikowanych jednostkach ochrony zdrowia z uwzględnieniem refundacji przez NFZ.
Konieczność wprowadzenia ustawy regulującej tą ważną i wrażliwą kwestię społeczną narzuciła nam Unia Europejska, poprzez przyjęcie dyrektywy. Mam nadzieję, że w jak najkrótszym czasie, jeszcze przed wyborami, dojdzie do konsensusu w Sejmie i ustawa, dla dobra naszych obywateli, zostanie uchwalona. Jednocześnie informuję, że podczas procedowania tej ustawy mieliśmy do czynienia ze skandalicznymi wypowiedziami części członków Episkopatu, jak również niektórych posłów PIS.

**

Sejm uchwalił bardzo ważną, szczególnie w dzisiejszych czasach ustawę, o restrukturyzacji przedsiębiorstw. Dotyczy ona wszystkich tych podmiotów, które wpadły w problemy finansowe. Dzięki tej ustawie teraz sąd będzie decydował o dalszym losie firm, z jednoczesnym obowiązkiem zadbania o pracowników, jak również o majątek zakładów pracy.

**

UWAGA! Wchodzi istotna zmiana w sprawie użytkowania fotelików służących do przewozu dzieci. Nowe przepisy sprowadzają się do obowiązku użytkowania odpowiednio zaatestowanych i bezpiecznych fotelików do przewozu dzieci. Sejm przyjął te ustawę prawie jednogłośnie.

**

Wybory prezydenckie już blisko. Nadzwyczajną aktywnością popisał się Prezydent Komorowski. Skierował do Sejmu projekt ustawy o zachowaniu krajobrazu. Szkoda, że ten prezydent uaktywnia się tylko przed wyborami.

**

W maju Sejm podejmie debatę o przyszłości polskiego górnictwa. Miejmy nadzieję, że wreszcie na poważnie zajmie się też sprawami Odry.

FacebookTwitterGoogle+