Archiwum
Partnerzy

Luty 2015

Od 29 stycznia do 16 lutego trwał strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Konflikt został sprowokowany przez prezesa Zagórowskiego i spowodował kilka niekorzystnych zjawisk. Po pierwsze, doszło dwukrotnie do poważnych starć z policją pod siedzibą JSW, w których ucierpieli górnicy, w tym jedna osoba poważnie – w stanie ciężkim i bezpośredniego zagrożenia życia jest hospitalizowana do dzisiaj. Jako poseł nie tylko wstawiłem się za zatrzymanymi z starciach górnikami, ale również za nich poręczyłem. We wszystkich wystąpieniach i spotkaniach z górnikami, w tym na masówkach, wspierałem strajkujących, tonowałem nastroje i cierpliwie tłumaczyłem zgromadzonym, że nie wolno dopuścić do kolejnych ofiar wśród górników. Decyzja w sprawie odwołania prezesa Zagórowskiego zapadła znacznie wcześniej niż podano ją do publicznej wiadomości.

**

W trybie pilnym, w dniu 19.02.2015 zwołałem posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. wydobycia węgla i modernizacji kopalń, którego jestem przewodniczącym. Wraz z grupą posłów i zaproszonymi gośćmi, specjalistami z zakresu górnictwa oraz przedstawicielami ministerstw i instytucji publicznych rozmawialiśmy nad sposobem i możliwościami uzdrowienia sytuacji w polskim górnictwie.

**

W dniu 04.02.2015 roku podczas posiedzenia Sejmu odbyło się również spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. połączenia Odra – Łaba – Dunaj. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt zaproszonych osób, w tym delegacje z Niemiec, Czech, Słowacji. Omówiono stan realizacji projektu Odrzańskiej Drogi Wodnej, w tym krytycznego w skutkach dla żeglugi śródlądowej zamknięcia śluzy w Brzegu Dolnym. Podczas spotkania pojawiła się inicjatywa zacieśnienia współpracy z podobną grupą parlamentarną w niemieckim Bundestagu oraz niemieckich izb gospodarczych. Terminy tych międzynarodowych spotkań zostały wyznaczone na kwiecień. Natomiast w marcu, w czeskim Prerovie, odbędzie się ważna dla programu międzynarodowa konferencja, organizowana przez stronę czeską. Polskę będę reprezentował ja, w towarzystwie i wsparciu Stowarzyszenia Rady Kapitanów i śląskich samorządowców.

**

W zeszłym tygodniu Sejm przyjął ustawę o OZE. Odrzucając poprawki senackie głosami opozycji i PSL, udało się zachować jej prosumencki charakter. Dzięki temu mali i autonomiczni wytwórcy energii będą mieli możliwość efektywniejszego wykorzystania swoich instalacji energii odnawialnej. Przepisy ustawy gwarantują i ułatwiają sprzedaż „zielonej” energii odbiorcom indywidualnym.

FacebookTwitterGoogle+